Poniżej zamieszczam listę najważniejszych projektów jakie chcę zrealizować lub rozpocząć w 2019 roku.

 1. Stworzenie prototypu 3 urządzeń do wykorzystania energii odpadowej (ciepła odpadowego), jako wspomagania systemu CWU/CO (jeśli będzie taka potrzeba będę starał się o patent).Urządzenia te mogę i chcę wykonać sam. Zasadniczo potrzebną wiedzą do ich wykonania jest:
  – wiedza i umiejętności z zakresu mechaniki i fizyki płynów,
  – umiejętność zbudowania prototypu (tu będę korzystał z maszyn cnc zaprzyjażnionej firmy),
  – budowa i oprogramowanie w języku C++ sterownika, który będzie z jednej strony zarządzał procesami w urządzeniu, jak i dostosowywał pracę do warunków panujących w istniejącej instalacji CO/CWU,Wszystkie z tych umiejętności posiadam i bez problemu mogę te urządzenia wykonać.
 2. Budowa platformy technologicznej opartej o blockchain i kryptowalutę oraz uruchomienie ICO.Moim głównym celem jest wdrożenie własnego pomysłu związanego z technologią blockchain i uruchomienie ICO. Nie mogę na tym etapie zdradzić zbyt wiele, bo projekt jest dopiero na papierze. Mogę jedynie tylko powiedzieć, że jest to zupełnie inne podejście do tokenizacji oraz możliwości autentycznych płatności pomiędzy sobą, czy firmami (w tym płatności w sklepach). Z punktu widzenia ekonomii potrzebujemy systemu, który będzie stabilny i niezależny od wahań kursu na giełdzie. Musi również umożliwić bezproblemową, przynajmniej w początkowym etapie wymianę na fiat. Innymi słowy musi być oparty o wartość, która jest niezmienna. Są projekty kryptowalut oparte o złoto, czy waluty fiat jednak moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie.
  Pomysł jaki mam, zakłada w ramach projektu blockchain udostępnianie wielu platform budowanych typowo pod potrzeby firm. Sprawią one, że firmy w prosty sposób będą mogły rozpocząć działalność w oparciu o własne tokeny. Z drugiej strony sam system da im pewność, że zapłata za ich towar czy usługę, będzie warta tyle co w fiat, niezależnie jaki czas minie od zapłaty przez klienta.
  Głównym celem jest budowa platform dla firm, ale nie tylko. Ważnym elementem są również konsumenci, czyli my wszyscy. Tu właśnie ujawni się zupełnie nowe podejście do sposobu tokenizacji i rozliczeń pomiędzy urzytkownikami w własnych tokenach. Będzie to pierwsza platforma propagująca tokenizację “od dziecka”. Projekt będzie bardzo atrakcyjny dla przeciętnej osoby. Będzie to bardzo rozbudowany system począwszy od zwykłych płatności własnym tokenem, poprzez możliwość zarobkowania, po odpowiedniki instytucji finansowych tj.: fundusze inwestycyjne, leasingowe, czy pożyczkowe.
  Plan jest dość ambitny, ale z punktu widzenia ekonomicznego spójny i możliwy do wykonania.
 3. Dom, który nie kosztuje.Oczywiście nie chodzi o to, by dostać dom za darmo. Z własnych doświadczeń i wiedzy jaką posiadam doskonale wiem, że można zbudować dom tak, by jego utrzymanie było bardzo tanie lub bliskie zeru. Mam tu na myśli zapotrzebowanie na energię zużywaną w budynku. Nie tylko elektryczną, ale też cieplną oraz system klimatyzacji i rekuperacji. Możliwe, że uda się część urządzeń opatentować.
  Będzie to dom pokazowy całoroczny z kilkoma systemami do produkcji energii oraz przetwarzania energii odpadowej (między innymi właśnie rekuperacja), oraz automatyką tzw. inteligentny dom.
  Na bazie tego domu będzie stworzona oferta dla przyszłych klientów.
 4. Budowa zasilacza do koparki kryptowalut nie wymagającego podłączenia do tradycyjnego źródła energii.Jest to dość prosty projekt w wykonaniu, jak również łatwy do adaptacji przez małe domowe kopalnie kryptowalut. Produkt będzie opierał się o zieloną energię. Zasilacz będzie mógł być podłączony do małej turbiny wiatrowej lub paneli fotowoltaicznych. Głównym atutem będzie brak konieczności stosowania inwerterów wpuszczających energię do sieci energetycznej i pobieranie energii z typowego gniazda 230V. Całość będzie niezależnym systemem, który sam przetwarza wytworzony prąd tak by dostosować go do pracy z dowolną koparką.
 5. Budowa systemu chłodzenia koparek kryptowalut i wykorzystania energii do celów wspomagania CO/CWU.Coraz więcej osób zajmuje się kopaniem kryptowalut dla zysku i ten trend raczej utrzyma się przez najbliższe lata, więc jednym z pomysłów jest odzysk energii cieplnej.
  Stopniowo staje się ważny każdy MH/s oraz obniżenie zużycia energii elektrycznej, by dochody z kopania były na wysokim poziomie. Patrząc pod tym kontem, zużyta energia przez koparki może być wykorzystana do innych celów co da oszczędność i bezpośrednio wpływa na ekonomię koparki.
  W oparciu o współpracę z producentem/producentami koparek chcę stworzyć system wspomagający instalację CO/CWU pozwalający na duże ograniczenie kosztów utrzymania budynku, a jednocześnie podwyższenie sprawności koparek. Jest kilka osób, które zajmują się tym jednak głównie do celów przemysłowych. Większość projektów opiera się na zanurzeniu urządzeń w oleju transformatorowym, co nie jest zbyt funkcjonalne.
  Ja chcę podejść do tematu nieco inaczej i w oparciu o suche chłodzenie. Moje rozwiązanie każdy będzie mógł w banalnie prosty sposób zaimplementować w swoim domu, czy mieszkaniu. Co więcej efektywność takiego rozwiązania wymaga, by energia cieplna nie musiała być wykorzystana od razu, a była możliwość przechowania jej przez jakiś czas. Dzięki temu nie będzie efektu nadmiaru energii, z którą będzie problem. Tak bywa np. z kolektorami, które latem dają zbyt dużo energii. Trzeba je wtedy schładzać poprzez puszczanie ciepłej wody mimo, że jej nie potrzebujemy. Inną metodą są żaluzje, ale w Polsce widziałem tylko jedno takie rozwiązanie.
  Mój pomysł zakłada właśnie możliwość przechowania tej energii i korzystania z niej w chwili większego zapotrzebowania (i tu będę starał się o patent).
  Kolejny aspekt to skalowalność systemu. Konstrukcja jaką chcę zaproponować pozwoli na to, by jeden system stosować do wielu koparek. Jeżeli masz jedną koparkę z odzyskiem ciepła, to możesz do niej podłączyć następną. Jedyne co będzie wymagane to dokładanie elementów akumulacji ciepła, a cała reszta będzie niezmienna. Nie będzie to też wymagało kolejnej ingerencji w już wykonaną instalację CO.